Aktuelt

Nyheder

Forside / Værsgo her får du det nyeste “LHN Magasinet”

Værsgo her får du det nyeste “LHN Magasinet”

Denne gang kan du bl.a. læse om:

Et springbræt mod fremtiden
LHN har været på besøg hos brødrene Jan-Ole og Jesper Jürgensen på Kallemose ved Klovtoft. Da Jan-Ole og Jesper overtog gården i 2022, var de kun 21 og 24 år. De vidste fra starten, at ejendommen ikke var optimal til mange års drift, men de så et potentiale og en mulighed for at komme i gang som selvstændige. Og her kunne de få erfaring med at drive en kvægbesætning effektivt og skaffe kapital til næste kapitel som selvstændige landmænd.

Smittebeskyttelse – forebyg i stedet for at slukke ildebrande
Specielt salmonella er en udfordring i de danske mælkekvægsbesætninger. Lige nu er mere end 13 procent af de mælkeleverende bedrifter ramt af sygdommen. I det sydvestjyske og det sønderjyske er der områder, hvor hver tredje mælkeproduktion er ramt. Smittebeskyttelse bliver ofte først en prioritet, når skaden er sket. Den burde i stedet være en integreret del af den måde, man arbejder på, siger kvægfagdyrlæge SEGES Innovation Malene Budde.

Læs bl.a. også:

  • Strukturudviklingen raser – genbesøg din strategi.  Markedsvilkår, Grøn Treparts rammesætning og den kommende CAP-reform fremmaner risikoelementer for landbruget. Det er tid til at kigge på forventninger og måske justere på retningen, siger Poul Erik Jørgensen, tidl. landbrugsdirektør Nykredit.
  • Digitalisering er et spørgsmål om optimal drift.  På Kegnæsgaard på Als har de digitale hjælpeværktøjer for længst fundet vej ud i markdriften. LHN har besøgt landmandsparret Mette og Henning Christiansen til en snak om, hvorfor og hvordan de bruger de digitale redskaber.
  • ”Det går nok”…eller gør det? Der sker alt for mange ulykker i landbruget. På rigtigt mange landbrug er det sikkerhedskulturen, der halter. Og det går – lige indtil det så ikke gør. Netop dette er udgangspunktet for SEGES Innovations kampagne ”Det går nok”. LHN har sat SEGES Innovations arbejdsmiljøchef Christina Edstrand i stævne for at høre mere om kampagnen.

God fornøjelse med læsningen.

LHN Magasinet nr. 2, 2025

Visning

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.